POLECAMY:
Posłuchaj...
Akademia Katolicka w Warszawie
Spowiedź – pozbądź się lęku – zobacz porady
ks. Piotr Śliżewski
Największe błędy rachunku sumienia
o. Piotr Jordan Śliwiński
ks. Krzysztof Grzywocz
ks. Krzysztof Augustyn
W spowiedzi nie chodzi o szczegóły,
ks. Piotr Pawlukiewicz
kiedy nie mam grzechu ciężkiego?
o. Remigiusz Recław SJ
Kiedy grzech lekki, kiedy ciężki?
o. Remigiusz Recław SJ
o. Tadeusz Hajduk SJ
czyli czy diabeł woli świętych?
Poczytaj...
czyli: Jak pracować nad sobą
Tomasz a Kempis
Spowiedź - sakrament uzdrowienia
Diecezja sandomierska
Dlaczego warto często korzystać
Diecezja sandomierska
Jak rozumieć, że żal za grzechy to ból duszy?
Diecezja sandomierska
Diecezja sandomierska
Zwycięstwo nad grzechem jaśnieje przede wszystkim w chrzcie, przez który dawny Człowiek zostaje ukrzyżowany razem z Chrystusem dla zniszczenia skażonej grzechem natury po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu, lecz zmartwychwstając z Chrystusem żyli odtąd dla Boga. Dlatego Kościół wyznaje wiarę "w jeden chrzest na odpuszczenie grzechów".
W ofierze Mszy uobecnia się męka Chrystusa, a Kościół ofiaruje Bogu na zbawienie całego świata Ciało za nas wydane oraz Krew wylaną na odpuszczenie grzechów. W Eucharystii bowiem Chrystus jest obecny i złożony na ołtarzu jako "ofiara naszego pojednania", aby przez Ducha Świętego "zjednoczyć nas wszystkich".
Ponadto, nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, powierzając swoim Apostołom oraz ich następcom władzę odpuszczania grzechów, ustanowił w swoim Kościele sakrament pokuty, aby wierni, którzy po chrzcie świętym popełniają grzechy mogli pojednać się z Bogiem przez odnowienie w łasce, Kościół bowiem ma "i wodę, i łzy: wodę chrztu i łzy pokuty".
Por. OP 2
Ponieważ przez grzech została skażona ludzka natura oraz harmonia w całym świecie, Syn Boży przyjął ludzką naturę, aby wyzwolić człowieka z grzechu i wprowadzić do ,,przedziwnego światła” (1P 2,9).
Jezus Chrystus
- wzywał do pokuty i wiary w Dobrą Nowinę o tym, że człowiek ma drogę powrotu do Boga i do życia w Jego świetle: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" (Mk 1,15)
- aby ukazać miłosierne Oblicze Boga, przyjmował grzeszników jednając ich w ten sposób z Ojcem (Łk 5,20.27-32; 7,48)
- Uzdrawiał również chorych, aby dać dowód, że ma władzę odpuszczania grzechów (por. Mt 9,2-8)
- Wreszcie sam umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia (por. Rz 4,25).
- Rozpoczynając zbawczą mękę, w tę noc, w której został wydany, ustanowił Ofiarę Nowego Przymierza w swojej Krwi na odpuszczenie grzechów (por. Mt 26,28),
- Po zmartwychwstaniu zesłał Ducha Świętego na Apostołów, aby mieli władzę odpuszczania i zatrzymywania grzechów (por. J 20,19-23);
- powierzył im również posłannictwo głoszenia w swoim imieniu pokuty i odpuszczania grzechów wszystkim narodom (por. Łk 24,47).
Por. OP 1
Bóg Ojciec Stworzyciel nieba i ziemi jest źródłem wszelkiego życia i zdrowia: zarówno fizycznego, jak też duchowego. Bóg Ojciec objawia nam przez Osobę i naukę swojego Syna Jezusa Chrystusa siebie samego oraz to, kim jesteśmy w Jego oczach i kim mamy się stawać według Jego zamysłu.
Według planu Bożego - który wypływa z Jego nieskończonej miłości - mamy być święci i nieskalani przed Jego Obliczem (por. Ef 1,4) – nie tylko w nieznanej przyszłości, po śmierci; ale już teraz mamy dążyć do takiego stanu duszy i ciała żyjąc na ziemi pojednani z Bogiem.
Biorąc pod uwagę kruchość ludzkiej natury i skłonność do grzechu – człowiek musi dojść do wniosku, że sam z siebie nie jest w stanie zrealizować tego zamysłu Boga.
Doświadcza on jednocześnie paradoksu, że Bóg - mimo ludzkiej nędzy i kruchości - nie zmienia swoich ,,ambitnych" planów względem człowieka i że ludzkie serce nie doznaje spokoju, dopóki nie spocznie w Bogu ( św. Augustyn)
Ta ludzka bezradność przedziwnie doprowadza nas do odkrycia prawdy, że Bóg powołując nas do istnienia, chce nas nieustannie stwarzać, ożywiać – czyli oczyszczać i uświęcać, ale chce to czynić z udziałem naszej wolnej woli. To On pierwszy zabiega o to, byśmy byli blisko Niego ,,święci i nieskalani przed Jego Obliczem”, zaprasza i daje nam do tego konkretne środki…
jest nam dany po to, abyśmy mogli uzdrawiać naszą relację z Bogiem, którą nawiązaliśmy w sposób wyjątkowy w sakramencie chrztu świętego. Relacja ta winna być umacniana poprzez częste przystępowanie do Komunii Świętej. Grzech jest raną na duszy i przeszkodą w obcowaniu z Panam Bogiem jak z Przyjacielem, dlatego potrzebujemy sakramentalnego uzdrowienia…
OŚRODEK FORMACJI LITURGICZNEJ
św. Jana Chrzciciela w Zawichoście
Created OFL przy współpracy z MAGNUM Sandomierz