ZANIM OTWORZYSZ BREWIARZ 

(kilka wskazówek) 

 

START MOŻE BYĆ ONLINE

Jeśli stawiasz pierwsze kroki, nie musisz od razu posiadać brewiarza. Na początku nauki możesz skorzystać z internetowych aplikacji, które Ci pomogą zapoznać się ze strukturą tej modlitwy. Forma elektroniczna zastąpi brewiarz w podróży i okaże się bardzo praktyczna w różnych sytuacjach, ale niech nie będzie formą docelową. 

 

SMARTFONU NIE POCAŁUJESZ

Zdecydowanie bardziej godny polecenia jest brewiarz w formie drukowanej. Słowo, które jest wewnątrz – jest SŁOWEM BOGA. Podczas modlitwy możesz Je trzymać w rękach ze czcią i radością. Możesz w ten sposób wzmacniać swoją relację z Panem Bogiem. Istnieje subtelna, ale piękna praktyka ucałowania brewiarza po zakończeniu modlitwy. Używanie sprzętu elektronicznego pozbawia nas tej możliwości. 

 

OD ,,NOTESU” DO ,,CEGŁY”

Modlitwa brewiarzowa jest tak pomyślana, by chrześcijanin mógł się modlić siedem razy dzienne. Spróbuj ocenić realnie, które z godzin liturgicznych jesteś w stanie pogodzić ze swoim zakresem codziennych obowiązków. Może dasz radę odmawiać tylko jedną godzinę liturgiczną, a może więcej? To ważne kryterium do wyboru pierwszego brewiarza. Zacznij od bardzo uproszczonej formy, żebyś się nie zniechęcił. Potem, w miarę Twojego rozwoju duchowego, możesz zmienić brewiarz na np. czterotomowy. 

 

GODZINA LITURGICZNA TO NIE 60 MINUT

Nie myśl, że nie masz czasu na modlitwę. Na odmówienie jednej godziny liturgicznej nie potrzebujesz 60 min, lecz od 15 do 30 - w zależności od indywidualnego tempa. Zatrzymanie się na chwilę przy Panu Bogu sprawi, że zainwestujesz czas w to, co najistotniejsze. Nie stracisz, lecz zyskasz. 

 

NIE BÓJ SIĘ POMYŁKI

Uzbrój się w trochę cierpliwości. Nie bój się pomyłki. Najważniejsze jest pragnienie, by się modlić – wprawa przyjdzie z czasem. Niech Twoje wysiłki staną się istotną częścią Twojej modlitwy. 

 

CENTRUM MODLITWY

W centrum modlitwy brewiarzowej jest OSOBA JEZUSA CHRYSTUSA. To On modli się w tej modlitwie do Boga Ojca w Duchu Świętym. Ty jesteś zaproszony do współudziału. Możesz się dołączyć – jesteś jak gość w podróży zaproszony do suto zastawionego stołu. Nie przegap swojej szansy… 

 

JAK ZACZĄĆ ?

– Uświadom sobie przed modlitwą, że stoisz przed Obliczem Bożym.- Wzbudź w sobie intencję

– zapragnij wyrazić Panu Bogu swoją miłość.

– Twoja modlitwa ma być jednym wielkim nasłuchiwaniem, co mówią Osoby Trójcy Świętej.

– W psalmach są zapisane całe dzieje człowieka (radości i trudne doświadczenia). Spróbuj się w nich odnaleźć. 

– Ta modlitwa jest nieustanną modlitwą całego Kościoła w niebie i na ziemi. Kościół modli się razem z Tobą      i za Ciebie. Ty po prostu do niej dołącz.

– Zapragnij i pozwól, by Słowo Boga, które usłyszysz dotarło do Twojego serca i przemieniało twoje życie.  

OŚRODEK  FORMACJI  LITURGICZNEJ

 

 

 

 

 

 

Katechumanat Krakó

Created OFL przy współpracy z  MAGNUM Sandomierz